červen, měsíc výletů

Jako každý rok i letos vyrazili třídní učitelé se svými třídymi na rozličné výlety. Někteří na třídenní, jiní na tři jednodenní. Některé výlety zrušilo počasí, jiné aktivity zrušily děti tak, že pak nedošly do školy. A od toho výlety přece jsou. O společném čase a neopakovatelných zážitcích.
Vedle výletů se však konaly i další akce - soutěž v atletické všestrannosti, osmé ročníky navštívily další střední školy a učiliště v okolí, deváťáci napsali kuchařku a další.
Níže najdete, kdo se kam vypravil, více fotek pak na školním FB.

Výlety 1. stupeň

7.6. 2.B podnikla výlet na Konopiště.
12.6. třídy 1.A a 2.B vyrazily do Parazoo Vlašim.
14.6. žáci pátého ročníku navštívli Ekocentrum Vlašim.
19. 6. jela na Konopiště pro změnu 1.B.

Výlety 2. stupeň

28.5 - 2.6. podnikli vybraní žáci devátého ročníku zahraniční zájezd do Paříže a okolí.
7. - 9.6. byli žáci 9.A a 9.B na společném výletě v kempu u Stříbrného rybníka.
12. - 14.6. se šesťáci a žáci 7.A setkali v kempu Stará Živohošť.
14. - 16.6. vyrazila 8.A do České skalice, 7.C k Mělníku a 8.B do Plavska.
15.6. si žáci 7.B zahráli lasergame v Praze v rámci náhradního výletu.

Další akce

1.6. si žáci 7. A a B společně zahráli paintball.
6.6. nám zahrála k poslechu i zábavě.A a  Kateřina Ševidová.
8.6. zorganizovaly paní učitelky dopravní soutěž pro 1.A a 2.B.
20.6. navštívili žáci osmého ročníku SZeŠ Benešov.
21.6. se vybrané třídy zúčastily Maratonu na kolečkách v Tloskově.
22.6. se konala soutěž v atletické všestrannosti pro II.stupeň, o den později pak pro stupeň první.
22.6. třída 1.B poznávala Neveklov pomocí rozličných úkolů.
23.6. třída 1.B celý den měřila v rámci projektového dne "Měříme".
27.6. osmáci navštívili SOŠ a SOU Vlašim a SPŠ Vlašim.
28.6. žáci 4.B zažili ukázku canisterapie a felinoterapie.
Během posledních školních dní třídy 4.B, 9.A a 9.B postupně přespávaly ve škole.

VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ USKUTEČNĚNÝCH V DUBNU

V měsíci dubnu se naši žáci účastnili několika soutěží. Jejich průběh a výsledky najdete níže.

Mladý zahrádkář

Okresního kola soutěže Mladí zahrádkáři se letos z naší školy zúčastnili v mladší kategorii Adéla Koderová 6.B, Berenika Trojanová 6.B a Sofie Vitejčková 6.B, ve starší kategorii Jakub Vilímek 7.B a Šimon Štych 8.B. Berenika a Jakub se umístili na 2. místě ve své kategorii. Všichni si domů ze soutěže odvezli dárkové tašky od Města Benešov a Berenika s Jakubem diplomy a krásné ceny.
Radka Voříšková

Matematická olympiáda

Ve středu 12.dubna 2023 se konalo okresní kolo MO ve Vlašimi na gymnáziu. Měli jsme dvě želízka v ohni. Na krásném 1.-10. místě skončila Johanka Čítková (7.B) s 18 body. Na 17. místě Karel Douša (7.B) s 12 body. Oba jsou úspěšní řešitelé.
Gratulujeme.
Zuzana Findová

Recitační soutěž

Ve dnech 18.4. a 19.4.2023 proběhlo v prostorách Knihovny Kutná Hora krajské kolo recitační přehlídky Dětská scéna 2023, které je postupovým kolem  do kola celostátního. Hlavními kritérii hodnocení byla přirozenost dětského projevu, umělecká  hodnota textu přiměřená věku a celková úroveň kulturního projevu.Naši školu zde reprezentovala žákyně IV.B Gala Magdalena Savarová, která sem byla nominována po úspěchu v kole okresním.Soutěžila v 2. věkové kategorii žáků 4. a 5. tříd z celého Středočeského kraje. Připravovala ji Mgr. Oldřiška Ficová.  Gala sice do celostátního kola nepostoupila, ale získala cenné zkušenosti, které jistě vzhledem k svému talentu zúročí v dalších ročnících této soutěže.
​​​​​​​Oldřiška Ficová

DUBEN, MĚSÍC PLNÝ AKCÍ

V dubnu jsme šli z akce do akce. Zde přinášíme přehled toho, co všechno jsme zažili.

4.4. Nicholas Winton - síla lidskosti - žáci druhého stupně shlédli film o Nicholasi Wintonovi, následovala diskuse.

11.4. Preventivní program PČR o závislostech pro žáky V.A, VI.A,B

13.4. Tonda Obal na cestách - program o třídění odpadu pro žáky prvního stupně

13.4. členové KMD shlédli představení o Rychlých šípech

17.4. Preventivní program Buďme kamarádi pro žáky druhých tříd

17.4. třída 6.A připravila program o recyklaci pro děti z MŠ

18.4. Preventivní program Jak se stalo, že jsme tady? pro žáky třetích tříd

24.4. Preventivní program Jak správně využívat IT a média pro žáky čtvrtých tříd

25.4. Mobilní planetárium pro žáky páté, sedmé a deváté třídy. Témata byla rozličná - Původ života, Vesmír, Nanokam, Cesta fotonu.

26.4. si třída 6.A vybrala svou odměnu za Zrcadlo a vyrazila na bowling do Benešova

27.4. si žáci I.A, I.B a II.B vyšli na Neštětickou horu, kde si opekli špekáčky

27.4. projektový den Voda pro žáky čtvrtých tříd

Škola se též zapojila do akce Ukliďme Česko, v rámci které se jednotlivé třídy vydaly sbírat odpad do Neveklova a jeho okolí.

O hodinách VV se věnujeme i kresbě postavy-podle torza sochy jsme s deváťáky kreslili uhlem.  O výtvarném semináři jsme zas vytvářeli návrh designu kachle. Zadání znělo, že kachle musí zobrazovat Slunce a Měsíc a ze spolu musí být v jednom stylu. Některé návrhy se opravdu zadařily. V plánu je, že se je pokusíme realizovat v keramice. A. Pitelková

ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE

Před prázdninami se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže, které se zúčastnilo přes 40 recitátorů. Tříčlenná porota měla opravdu těžký úkol, ale nakonec vybrala vítěze ve čtyřech kategoriích. Vítězům blahopřejeme  a všem recitátorům děkujeme za krásný kulturní zážitek. A držíme palce postupujícím, kteří nás budou 23.3. reprezentovat na okresním kole

Bobřík informatiky 2022

Ve dvou listopadových týdnech soutěžilo 50 žáků naší školy v soutěži Bobřík informatiky. Nejmladší účastník byl ze 4.B. V kategorii 6. a 7. tříd se zúčastnilo 7 žáků a v kategorii pro osmáky a deváťáky si své znalosti ověřilo 42 žáků. Úspěšnými řešiteli se stali Berenika Sejková, Max Vitvar a Matyáš Slabý. Úspěšným řešitelům gratulujeme, ostatním děkujeme za účast a věříme, že příští rok to zkusí znovu.

PIŠQWORKY

V pátek 25.11.2022 se konalo krajské kolo Piškvorek. Na pražském gymnáziu Nad Štolou se utkalo  2O týmů ze Středočeského kraje. Náš tým FIJAKR ve složení Filip Brožek ze 7.A, Kristýnka Nováková ze 6.A a Jáchym Sejk ze 6.B opět bojoval statečně. Sice byl nejmladší  a vzrůstem nejmenší, ale měl obrovského sportovního ducha. Mezi konkurencí se neztratil a skončil na krásném 5. místě. Celému týmu moc gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.

PIŠQWORKY

Land Art čili krajinné umění

Andrea Pitelková

Žáci 7.C se v celostátní soutěži pořádané iniciativou Ukliďme svět umístili na krásném třetím místě a po vánočních prázdninách je tak ve škole čekal ještě jeden dárek.

Všem, kteří žáky podpořili ve FB hlasování, děkujeme.

Mladý chemik

Anna Nováková

V říjnu 2022 proběhlo první kolo soutěže Mladý chemik. Dne 14. 12. 2022 se tři dívky z devátého ročníku zúčastnily druhého kola.V tomto kole soutěžili postoupivší z celé České republiky, a to včetně žáků odpovídajících ročníků
víceletých gymnázií. V této konkurenci se naše dívky umístily velmi dobře, ačkoli do třetího kola
nepostoupily. Z celkového počtu 348 soutěžících obsadily 80. místo (Alice Trnková), 151.-153. místo
(Karolína Nováková) a 264. místo (Magdaléna Chmelířová).

Exkurze do národního muzea

Text i foto: Jana Vegrová

Dne 10. 11. vyrazily třídy 5.A a 5.B na exkurzi do Národního muzea v Praze. Žáci cestovali autobusem a vlakem. Společně si prohlédli historickou budovu muzea. Nejprve vyjeli výtahem do kupole, odkud viděli Prahu "jako na dlani". Později navšívili jednotlivá patra, kde se jim líbily hlavně minerály, okna do pravěku nebo poklady numismatických sbírek. Všechny děti si tenhle den určitě užily.

ZÁVODY V ATLETICKÉ VŠESTRANNOSTI

Text a foto: Matěj Hašek

Dne 5. 10. 2022 se na atletickém stadionu v Benešově uskutečnily závody v atletické všestrannosti žáků a žákyň 1. až 5. tříd. Naše škola se závodů zúčastnila se dvěma družstvy. Družstvo bylo složeno vždy jedním chlapcem a jednou dívkou z každého ročníku. Jedno naše družstvo se umístilo na krásném 9. místě z 15. zúčastněných a druhé družstvo obsadilo dokonce 6. příčku. Věřím, že si všechny zapojené děti závody užily a byly se svými výkony spokojené. Já se na všechny budu těšit na příštích závodech a jsem si jistý, že budou minimálně tak úspěšné, jako byly tyto.